Pompa ciepła wykorzystuje prąd tylko do transportu ciepła z wody gruntu czy powietrza, a nie do jego wytwarzania dlatego koszty eksploatacji są niskie. Decyzję czy chcemy pompę ciepła najlepiej podjąć przed budową domu (nie musimy budować wówczas komina) lub chociaż w trakcie gdy jeszcze nie mamy zagospodarowanego ogrodu.
Zaletą pomp ciepła jest ich łatwa obsługa, nie musimy doprowadzać gazu do działki, brak zanieczyszczeń środowiska oraz darmowa energia z gruntu, wody czy powietrza.
Wyróżniamy 3 rodzaje pomp ciepła: powietrzną , wodną i gruntową.
Żeby inwestycja w pompę ciepła szybko się zwróciła, musimy wybrać ten rodzaj pompy który będzie najodpowiedniejszy dla naszej działki i naszych środków finansowych. Najłatwiejsze i tańsze w instalacji są pompy ciepła powietrzne wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego. Jednak gdy na dworze są zbyt niskie temperatury ogrzewanie domu trzeba wspomóc innym źródłem grzewczym.
Najczęściej w Polsce wykorzystywana jest pompa ciepła gruntowa wykorzystująca geotermalną energię skumulowaną w gruncie. Jej zaleta to wysoka efektywność działania, może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.
Pompa ciepła wodna w naszych warunkach są stosowane rzadziej ze względu na koszty inwestycyjne.
Pompy ciepła są bardzo popularne za granicą. W Szwajcarii co trzeci budynek jest zasilany właśnie pompą ciepła.